בלי מהומות, סיפורה של ואדי סאליב

שכונת ואדי סאליב היא אחד המקומות המרתקים בישראל. אמנם בימים אלה היא עוברת תנופה של שינוי ושיקום, אבל היא עדיין ברובה אינה מאוכלסת. לאורך השנים הפכו הבתים העתיקים בשכונה לכר מחקר פורה עבור אמנים ואדריכלים, אולי משום הסודות שעדיין נחבאים בין הבתים הנטושים והסמטאות החשוכות.

השכונה נקראה פעם "ואדי א-צליב" שפירושו נחל הצלב, על שם הצלב הגדול והעתיק שהיה חקוק בכניסה לאחת המערות. עם התפתחות השכונה נעלמה המערה, ואתה הצלב. בראשיתה ישבו בשכונה ערבים מוסלמים, אך במהרה הצטרפו אליהם שכניהם היהודים שבקשו גם הם לצאת מחומות העיר העתיקה. החיים המשותפים בשכונה עיצבו את אופייה, והפכו אותה למרכז בלתי נדלה של סיפורים אנושיים מרתקים.

>>להזמנת כרטיסים לסיור זה וסיורים נוספים בחיפה>>

שיקום השכונה נעשה במודל שימור ייחודי גם בקנה מידה עולמי, והמטרה של המתכננים היא שימור הרקמה הנדירה והחזרת החיים לשכונה תוך עיצוב רגיש וקשוב לרוחות ההיסטוריה. בכל זאת, שכונת ואדי סאליב נוסדה בראשית המאה התשע-עשרה.

הסיור המודרך המרתק יכלול חוויות ילדות של מי שנולד בשכונה הנסתרת בואדי, ובחר לאחר שנים רבות לשוב ולקבוע בה את ביתו. יחד נטייל בין הבתים והסמטאות הצרות, הרחובות התלולים היורדים אל העיר העתיקה, ונלמד על הארכיטקטורה המיוחדת למקום ועל מלאכת השיקום יוצאת הדופן.

>>להזמנת כרטיסים לסיור זה וסיורים נוספים בחיפה>>

נבקר גם באמפי-פארק החדש ונערוך תצפית קצרה תצפית אל מול שוק הפשפשים הוותיק, אל תחנת הקמח העתיקה שבנה היהודי ארפד גוט, ואל אתרי הקרבות של מלחמת השחרור.

עם הקמת המדינה עזבו תושביה הערביים של השכונה, ואת מקומם תפסו עולים חדשים ודלי אמצעים.

בסיור נשמע גם על המהומות המוכרות בשם "אירועי ואדי סאליב" אשר היו מחלוצות המהפכה החברתית בישראל. בראשית שנות השישים השכונה פונתה מתושביה לשכונות אחרות בעיר ותוך מספר שנים המקום ננטש לחלוטין והחל תהליך התפוררות.

בואו לצפות בנס אורבאני בהתגשמותו, בסיפור של חברה חדשה בהתהוותה, וגם ללמוד כיצד שכונה קשה ונטושה, תהפוך תוך זמן קצר ולפלא ארכיטקטוני ורובע אמנים עשיר. וכל זאת, בערכי שימור והתחדשות.

You Might Also Like: