סיורים אורבנים, הטרנד שכובש את חיפה

הסיורים העירוניים הינם להיט שכבש מזמן את בירות העולם ואת עריי התיירות האורבנית. מברוקלין ועד אמסטרדם, מפריז ועד קופנהגן, תיירים נוהרים ללמוד על המוזיאון האנושי הפרוש בפני כל מי שמהלך על מדרכות העיר. אפשר להרגיש ממש את הדופק העירוני, וליהנות מאמנות ואמירות חברתיות שהן היום-יום של דיירי השכונות.

חיפה היא העיר היחידה בישראל שיש בה שילוב של מפרץ ונמל, הר ירוק, ורב־תרבותיות עשירה. למעשה מרקם החיים בחיפה הוא מהייחודיים בעולם, ומתקיימים בה חיים של שיתוף וסבלנות, המהווים מודל להתפעלות וחיקוי. שכונותיה של העיר נבנו על שלוחות ההר או בסתר הוואדיות, וזה המעניק לה את הקסם האורבני המושך אליה אמנים, צעירים ופעילים חברתיים. אם לכל עיר ישנה אישיות, זו של חיפה מאפשרת לא רק למתגוררים בה ליהנות מהחוויה, אלא גם לאורחים המגיעים אליה ליום או יומיים. הנה שלוש שכונות לדוגמא אשר מהוות מוקד משיכה לתיירים החדשים.

סיור קולינרי של ורד פרן בשוק תלפיות, תמונה: עמותת התיירות של חיפה

>>למידע נוסף על מבצע קיץ חיפאי >>

שכונת ואדי ניסנס הינה שכונה מעורבת, אשר רוב תושביה הוותיקים הינם ערבים נוצרים. הם פתחו את סמטאות השכונה לאומנים המשלבים את היצירות שלהם בין הבתים העתיקים, ובינם ניתן למצוא גם שכיות חמדה קולינריות, שווקים ססגוניים, כנסיות קטנות ואפילו בתי עסק לקליית קפה או תבלינים. אגב, זו פתיחה נהדרת לסיורים הקולינריים הנערכים דרך קבע בשווקים ובמטבחים המפורסמים של חיפה. בררו עליהם באתר עמותת התיירות.

סיור קולינרי של ארז גלקו בואדי נסנאס, תמונה: עמותת התיירות של חיפה

במרחק נסיעה קצר נחבאת שכונת ואדי סאליב, המפורסמת בעיקר בשל האירועים ההיסטוריים שהפכו אותה לחלוצת המהפכה החברתית בישראל.לאורך השנים הפכו הבתים העתיקים לכר מחקר פורה עבור אמנים ואדריכלים, אולי משום הסודות שעדיין נחבאים בין הבתים הנטושים והסמטאות החשוכות. שיקום השכונה כיום הינו פלא ארכיטקטוני שנעשה במודל שימור ייחודי גם בקנה מידה עולמי, משם אפשר לקפוץ אל שוק הפשפשים הוותיק, אל תחנת הקמח העתיקה ואל אתרי הקרבות של מלחמת השחרור.

סיור חוויה בשוק הפשפשים בחיפה , תמונה: עמותת התיירות של חיפה

>>למידע נוסף על מבצע קיץ חיפאי >>

אם אתם חובבי אמנות רחוב בועטת ופורצת דרך וודאי תיהנו מסיירת האמנות של חיפה, המתמקד ביצירות מופת של האמנים שהגיעו מקצוות הארץ והעולם ליצור אומנות רחוב וגרפיטי, והפכו את חיפה לאחד ממוקדי הגרפיטי העולמיים. קבוצת Broken Fingaz אשר נחשבת היום לאחת המובילות והנועזות בתחום החלה את דרכה בשכונת הדר בחיפה, שהפכה לאחד מאזורי הגרפיטי המשובחים בעולם וכר פורה ליוצרים קוסמופוליטיים לאומנות פלסטית עכשווית.

קיר גרפיטי בעיר התחתית, צילום: מיכה בריקמן

הסיורים האורבניים פותחים בפנינו מרקם עמוק ומורכב בו נפגשות אומניות הרחוב עם המוסיקה, האופנה והדופק האורבני של עיר נמל מעורבת. חלק מהסיורים אף הותאמו לילדים והם מציעים דרך משעשעת להתוודע את המקום וההיסטוריה, בליווי אומן רב חושי המלווה את הקבוצה בשילוב טלפתיה וקסמים.

לסיכום אנחנו הופתענו לגלות מגוון רחב כל כך של סיורים ושמחנו לדעת שהקיץ הם יתקיימו בקצב מסחרר, כזה שיאפשר להפוך אותם לחלק בלתי נפרד מחופשת הקיץ. נרשמנו!

סיור אל חושי במושבה הגרמנית , תמונה: עמותת התיירות של חיפה

You Might Also Like: